Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες, έπαιξε μονότερμα τον ΠΑΣ Γιάννινα που άντεξε όμως και πήρε το 1-1 στην Τούμπα, με τον δικέφαλο να αντιμετωπίζει το φάσμα του αποκλεισμού.Ο Ίλιτς έδωσε το προβάδισμα στη μία από τις δύο (μόλις) φορές που πάτησαν οι Γιαννιώτες περιοχή, ο ΠΑΟΚ επιτιθόταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας μόνο να ισοφαρίσει με τον Τζιόλη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.Δεν κρατά πλέον την τύχη στα χέρια του ο δικέφαλος για την πρόκρισης τους «16» του θεσμού, αφού ακόμα και αν νικήσει την Κέρκυρα την τελευταία αγωνιστική, εξαρτάται από το αποτέλεσμα του ματς ΠΑΣ Γιάννινα - Καλαμαριά. Μάλιστα, εφόσον η Καλαμαριά πάρει έστω και έναν βαθμό στο παιχνίδι που εκκρεμεί για τη δεύτερη αγωνιστική κόντρα στην Κέρκυρα (30/10), υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ αφού τον έχει νικήσει στο
μεταξύ τους παιχνίδι.Η βαθμολογία σε 2 αγώνες:
1) ΠΑΣ Γιάννινα 4 (2-1)
2) Καλαμαριά 3 (1-0)
3) ΠΑΟΚ 1 (1-2)
4) Κέρκυρα 0 (0-1)
*Καλαμαριά και Κέρκυρα έχουν παιχνίδι λιγότερο.
Μαγική εικόνα ήταν το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε κεφάτος και επιτέθηκε με όλους τους τρόπους. Ωστόσο, πλαγιοκοπήσεις, σουτ, κεφαλιές, δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ να κρατά το μηδέν πίσω.Η κεφαλιά του Τζιόλη (15΄) και το σουτ του Κατσικά (29') ήταν δύο χαρακτηριστικές στιγμές, με τον αγώνα να παίζεται στο μισό γήπεδο.Στη πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Γλύκου και σε μία από τις ελάχιστες φορές που πέρασε τη σέντρα, ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί με τον Ίλιτς στο 23'. Ο Ναδάλες σέντραρε, ο Γιάκος έστρωσε με το κεφάλι στον Σέρβο επιθετικό που τελείωσε τη φάση με πλασέ στην κλειστή γωνία του Γλύκου.Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, όπως ίδια και απαράλλαχτη έμεινε η εικόνα του ματς, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ασφυκτικά, χωρίς αποτέλεσμα όμως...Ο Αναστασιάδης μετέτρεψε το σχήμα σε 4-4-2 με τον Σαλπιγγίδη να περνά στο πλάι του Αθανασιάδη, ωστόσο η ισοφάριση ήρθε με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Τζανδάρης έστρωσε στον Τζιόλη στο 57' με τον έμπειρο μέσο να νικά με ωραίο σουτ τον Γιαννιώτη.Η πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ εξακολουθούσε να δημιουργεί πλειάδα προβλημάτων στους παίκτες του Αναστασιάδη, που επιχειρούσαν πολλά γεμίσματα και σουτ, χωρίς αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.Μάλιστα, λίγο έλειψε ο ΠΑΣ να κάνει εκ νέου τη ζημιά, αλλά ο Γλύκος στο 82' έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Σαπαλίδη, ενώ ο Αθανασιάδης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 86', όταν η κεφαλιά του από κοντά έφυγε άουτ.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Βίτορ, Κατσικάς (Παπαδόπουλος 75'), Ρατς, Κάτσε, Τζιόλης, Γκολάσα, Μάρτενς (Τζανδάρης 46'), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Γιαννιώτης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Σκόνδρας, Αυγενικού, Γαρουφαλλιάς (Χαρίσης 77'), Ίλιτς (Μανιάς 52'), Γιάκος (Μπέριος 83'), Ηλιάδη, Σαπαλίδης